«الهام طبسی» در لیست 100 فرد تأثیرگذار حوزه هوش مصنوعی سال 2023 مجله تایم قرار گرفت

مجله تایم لیست 100 فرد تأثیرگذار درزمینه هوش مصنوعی را اعلام کرده است که در آن نام افرادی ازجمله «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، «دمیس حسابیس»، مدیرعامل DeepMind و ایلان ماسک به‌چشم می‌خورد. نکته قابل‌توجه دیگر این لیست حضور «الهام طبسی»، پژوهشگر ارشد ایرانی مؤسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) و معاون بخش فناوری‌های نوظهور آزمایشگاه فناوری اطلاعات (ITL) است.

تایم در لیست خود به 100 فرد تأثیرگذار جهان درزمینه هوش مصنوعی در دسته‌بندی‌هایی ازجمله رهبران، سرمایه‌گذاران، شکل‌دهندگان و محققان اشاره کرده است. در این لیست نام افراد مختلفی ازجمله «سنها روانور» 18 ساله که در سال 2020، اولین و بزرگ‌ترین گروه فعال جوانان جهان در هوش مصنوعی با نام Encode Justice را تأسیس کرد تا «جفری هینتون» 76 ساله دیده می‌شود.همان‌طور که گفتیم، یکی از نام‌های قابل‌توجهی که در دسته‌بندی شکل‌دهندگان هوش مصنوعی به آن اشاره شده، الهام طبسی است. تایم درباره این محقق ایرانی می‌نویسد:

«نزدیک به پنج سال پیش، مؤسسه ملی استاندارد و فناوری ایالات‌متحده (NIST) شروع به ساخت برنامه‌ای برای پیشبرد توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر کرد. این الهام طبسی، مهندس برق و رئیس کارمندان آزمایشگاه فناوری اطلاعات مؤسسه بود که گفت‌و‌گو درباره تأثیر هوش مصنوعی را از اصول به اجرای سیاست عملی منتقل کرد.»

طبسی که در ایران به‌ دنیا آمده و بزرگ شده، همیشه آرزوی دانشمندشدن را در سر داشته است. او در سال 1994 برای تحصیلات تکمیلی خود به ایالات‌متحده مهاجرت کرد و پنج سال بعد در NIST کار خود را روی پروژه‌های مختلف یادگیری ماشین و بینایی کامپیوتر آغاز نمود. او در اوایل کار خود معمار اصلی کیفیت تصویر اثرانگشت (NFIQ) در NIST بود که اکنون یک استاندارد بین‌المللی برای اندازه‌گیری کیفیت تصویر اثرانگشت است و FBI و وزارت امنیت داخلی از آن استفاده می‌کنند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.